Nauka tabliczki mnożenia to wyzwanie, przed którym prędzej czy później stanie każdy bystrzak. Dla wielu uczniów nauka matematyki może być wyzwaniem. Ale czy istnieją sposoby, aby sprawić, że nauka tabliczki mnożenia ten stanie się nie tylko łatwiejsza, ale także przyjemniejsza? W tym wpisie przyjrzymy się trzem metodom, które mogą uczynić naukę tabliczki mnożenia bardziej angażującą i skuteczną dla naszych małych bystrzaków. Gotowi na odkrycie sposobów, które pokażą waszym dzieciom, że nauka tabliczki mnożenia może być świetną zabawą?
Przygotujcie się na inspiracje!
MEMORY
- Przygotowanie kart Memory: Zamiast standardowych obrazków czy cyfr na kartach, użyjemy par liczb do pomnożenia, na przykład: 2 x 3 =, 4 x 5 =, itd. Każda karta powinna mieć swoją parę, czyli inną kartę z wynikiem mnożenia.
- Rozłożenie kart: Rozłóż karty z równymi odstępami cyframi w dół na stole lub podłodze, tworząc planszę do gry.
- Zasady gry: Zasady gry są proste – gracz wybiera dwie karty, próbując odnaleźć parę, która pasuje do siebie. Na przykład, jeśli jeden gracz odkryje kartę z mnożeniem 2 x 3 =, to musi odnaleźć kartę z wynikiem tego działania, czyli 6.
Nauka poprzez powtarzanie: Gra w Memory daje dzieciom możliwość wielokrotnego powtarzania i utrwalania zadań matematycznych. Za każdym razem, gdy nasz bystrzak odnajdzie pasujące pary, będzie musiał powiedzieć wynik mnożenia na karcie. To powtarzanie pomaga w zapamiętywaniu tabliczki mnożenia w sposób przyjemny i efektywny.
Konkurencja i motywacja: Możesz również dodać element konkurencji, np. mierząc czas potrzebny na odnalezienie wszystkich par lub prowadząc punktację dla każdego gracza. Motywacja do wygrywania lub poprawy własnego wyniku może dodatkowo zwiększyć zaangażowanie dzieci w grę i naukę.
Gra w Memory jako sposób nauki tabliczki mnożenia jest nie tylko skuteczna, ale przede wszystkim poprzez swoją interaktywność okazuje się świetną zabawą. Dzieci nie tylko ćwiczą swoje umiejętności matematyczne, ale także rozwijają zdolności spostrzegawcze i pamięciowe, co sprawia, że nauka staje się przyjemnością.
Mnożenie liczb powyżej 30
Kiedy za pomocą gry w memory nauczymy się już działań w zakresie 30 możemy spróbować drugiej metody, do której będziemy potrzebować naszych pięści.
Dzięki tej metodzie poznamy bardzo łatwy sposób na opanowanie tabliczki mnożenia powyżej 30.
Używanie palców jako liczb:
Wyciągnij przed siebie 2 pięści.
Będą one obrazować liczby, które będziemy przez siebie mnożyć
W każdej ręce mamy po 5 palców, jednak korzystając z tej metody będziemy mnożyć przez siebie liczby większe niż 5.
Jeśli chcemy uzyskać liczbę 6 wystawiamy jeden palec, jeśli chcemy uzyskać liczbę 7 wystawiamy 2 palce i analogicznie aż do liczby 10.
Przykład:
Załóżmy, że chcemy pomnożyć 7 przez 8.
Na jednej dłoni wystawiamy 2 palce odpowiadające liczbie 7 a na drugiej dłoni 3 palce odpowiadające liczbie 8.
W ten sposób mamy wyciągniętych 5 palców, które symbolizują liczbę dziesiątek.
Zaraz, zaraz… a co z naszymi zgiętymi palcami? No właśnie! Nasze zgięte paluszki symbolizują liczbę jedności, które musimy przez siebie pomnożyć więc w tym przypadku mnożymy trzy razy dwa co daje nam… 6! Dokładnie
Teraz jeśli zsumujemy obie liczby czyli 50 i 6 otrzymamy liczbę 56 co daje nam wynik naszego mnożenia. Udało się!
Dla dzieci korzystanie z palców jako reprezentacji liczb może być bardzo pomocne. Mogą one dosłownie zobaczyć, jak liczby się mnożą i jak dodają się do siebie.
Powtarzanie tego procesu dla różnych liczb i różnych mnożeń pomaga dzieciom w utrwalaniu tabliczki mnożenia. Im więcej razy powtarzają ten proces, tym bardziej staje się on dla nich intuicyjny.
Mnożenie liczb większych niż 30 na pięściach jest prostym i skutecznym sposobem na naukę matematyki dla dzieci, który angażuje ich zmysł dotyku, wzmacnia zrozumienie działań matematycznych i sprawia, że nauka staje się interaktywną i zabawną aktywnością.
Mnożenie przez 9
Wyciągamy przed siebie dwie dłonie z wyprostowanymi palcami. Następnie wybieramy liczbę, którą będziemy mnożyć przez 9. Co wy na liczbę 4? No to spróbujmy!
Na naszych wyprostowanych dłoniach zaginamy czwarty w kolejności palec. Zagięty palec będzie oddzielał nam liczbę dziesiątek od liczby jedności.
Najpierw liczymy dziesiątki, których mamy 3 co daje nam liczbę 30. Następnie przechodzimy do liczenia jedności, których mamy 6. Po zsumowaniu naszych liczb otrzymamy wynik 36. Czyli 9 razy 4 równa się 36.
Mnożenie przez 9 na palcach pozwala dzieciom zobaczyć wzór powtarzający się przy mnożeniu przez 9. Każdy wynik będzie kończył się cyfrą, która jest o jeden mniejsza niż mnożnik. To proste ćwiczenie pomaga w zrozumieniu i zapamiętaniu tej zależności matematycznej.
Świetnie, właśnie staliście się mistrzami tabliczki mnożenia! Mamy nadzieje, że te łatwe sposoby na naukę tabliczki mnożenia wam się podobały i pomogą wam w nauce matematyki waszych smart bystrzaków.