Odkrywanie przez doświadczenie jest jednym z najlepszych sposobów na poznawanie świata. W końcu który z Bystrzaków nie lubi dotykać, smakować czy… eksperymentować? A który czas jest na to lepszy, niż wakacje? Przychodzimy więc do Was z 10 prostymi doświadczeniami, które można wykonać z dziećmi. Nie tylko świetnie sprawdzą się one jako sposób na nudę, ale również na pewno pozostawią w ich głowach całą masę wiedzy!
COŚ NA OCHŁODĘ
Kto nie lubi zabawy z wodą w lecie? Nie dość, że można się pochlapać, to jeszcze jest idealna na ochłodę! Dlatego jednym z naszych eksperymentów jest… natychmiastowe tworzenie lodu!
Co będzie nam potrzebne?
- 2 butelki wody
- sól kamienna
- duża miska wypełniona lodem (możecie użyć też zamrażarki)
- termometr
- talerz
- barwnik spożywczy (opcjonalnie).
Poeksperymentujmy!
- Do miski z kostkami lodu wrzućcie sól i włóżcie butelki z wodą.
- Napełnijcie talerz wodą i włóżcie do zamrażarki.
- Termometr umieśćcie w lodzie obok butelek i poczekajcie około 30 minut, by temperatura się zmniejszyła.
- Powoli wyjmijcie butelki z miski z lodem i potrząśnijcie jedną butelką, by zobaczyć, jak powstaje lód.
- Wyjmijcie talerz z wodą z zamrażarki.
- Powoli wylejcie wodę z drugiej butelki na talerz z wodą i obserwujcie powstawanie słupa lodowego!
Opcjonalnie: Dodajcie do wody barwnika, aby zrobić zamrożoną tęczę!
JADALNY EKSPERYMENT
Czy jest coś fajniejszego, niż wkładanie wszystkiego, co się napotka na drodze, do buzi? A jeszcze jak są to rzeczy zakazane, to już w ogóle mega fun. Czy więc może być coś lepszego, niż eksperyment naukowy, który można zjeść?
Co przygotować?
- alginian sodu
- chlorek wapnia
(alginian sodu i chlorek wapnia najłatwiej będzie zakupić online)
- blender
- sok owocowy
- szklane miski
- strzykawka.
Poeksperymentujmy!
Odmierzcie 1. szklankę soku (można użyć dwóch różnych soków, aby były różne kolory). Wymieszajcie sok z jedną łyżeczkę alginianu sodu. Miksujcie mieszaninę do momentu, w którym wszystkie grudki znikną, a substancja zacznie gęstnieć. Odłóżcie ją na godzinę, aby wszystkie bąbelki zniknęły.
Po godzinie nareszcie nadszedł czas na finał eksperymentu! Przygotujcie naczynie napełnione wodą zmieszaną z 1,5 łyżeczki chlorku wapnia oraz miskę z czystą wodą (bez żadnych dodatkowych składników)- będziecie jej potrzebować, aby opłukać gumowe makarony.
Kiedy wszystko już jest gotowe, weźcie strzykawkę i… zabawcie się! Substancję z soku i alignianu sodu nabierajcie strzykawką i wstrzykujcie na patelnię z wodą i chlorkiem wapnia. Pod wpływem reakcji wapnia i alginianu sodu, powstaje… żel!
Przełóżcie żelki do naczynia i… skosztujcie! Macie własnoręcznie zrobione żelki, które dodatkowo powstały z eksperymentu chemicznego!
DYSKOTEKA W SŁOIKU
Prosty, szybki i dostępny dla wszystkich eksperyment. A jak wiemy, dzieci bywają niecierpliwe, więc czy może być coś lepszego niż efekt natychmiastowy?
Czego będziecie potrzebować?
- słoik napełniony w połowie czystą, przejrzystą wodą
- koraliki (ważne, żeby opadały na dno, ale nie były zbyt ciężkie)
- 2 łyżeczki sody oczyszczonej
- szklanka octu
Poeksperymentujmy!
Do szklanki napełnionej wodą wrzućcie 2 łyżeczki sody. Potem dorzućcie koraliki i powoli wlejcie szklankę octu. To tyle! Obserwujcie, jak koraliki zaczynają tańczyć! Możecie puścić w tle muzykę i poświecić latarką, by koraliki miały prawdziwą imprezkę.
Ten prosty eksperyment chemiczny pokazuje nam reakcję wodorowęglanu sodu i kwasu octowego. Podczas spotkanie tych substancji zachodzi reakcja, w której wyniku uwalnia się dwutlenek węgla tworzący pianę. Dwutlenek węgla unosi nam więc koraliki, powodując, że wydaje nam się, że tańczą!
CYTRYNOWY WULKAN
Który Bystrzak nie lubi wybuchów? Chyba ciężko takiego znaleźć. Dlatego jednym z eksperymentów, które dla Was przygotowaliśmy jest… cytrynowy wulkan. Jest to eksperyment chemiczny podobny do tradycyjnego wulkanu, ale… nie będziecie potrzebować kwasku cytrynowego, ponieważ znajduje się on w cytrynie!
Co więc przygotować?
- soda oczyszczona
- cytryny przekrojone na pół
- barwnik spożywczy w płynie
- płyn do mycia naczyń
- patyczki do lodów/ łyżka
- taca/ podkładka (coś, na czym nasze cytryny będą mogły “wybuchnąć”)
DESZCZ W SŁOIKU
Eksperyment ułatwiający naukę o środowisku, rozwijający motorykę i uruchamiający działania sensoryczne.
Chmura w naszym eksperymencie zrobiona będzie z pianki do golenia, a barwnik będzie deszczem.
Co przygotować?
- czysty duży słoik
- pianka do golenia
- barwnik spożywczy
- woda
Poeksperymentujmy!
Dodajcie kilka kropel barwnika do miseczki. Do słoika nalewamy wody tak, by było jej ⅔ wysokości słoika. Na powierzchni wody robimy „chmurę” z pianki do golenia i wszystko polewamy kroplami barwnika spożywczego. I to wszystko! 🙂