Andrzejki to czas wróżb, magii i zabawy, a także doskonała okazja do spędzenia czasu ze swoimi dziećmi! Zabawy andrzejkowe to sposób na zapewnienie waszym bystrzakom niezapomnianych wspomnień i wzmocnienie więzi dziecka z rodzicami lub rówieśnikami! Oto parę pomysłów na andrzejkowe zabawy dla dzieci.
Lanie wosku
To klasyczna zabawa andrzejkowa, która jednak nigdy się dzieciom nie nudzi. Roztopcie wosk w kąpieli wodnej – możecie użyć wosku pszczelego lub pociętych białych świeczek. Kiedy będzie już płynny, przelewajcie go przez dziurkę od klucza do miski z zimną wodą. Wosk zastygnie i utworzy ciekawy kształt. Integralną częścią tych zabaw są tradycyjne wróżby andrzejkowe. Spróbujcie wymyślić co przypomina wasz uformowany wosk i poszukajcie w internecie co taki kształt może oznaczać!
To świetny sposób żeby pokazać dzieciom topnienie i zastyganie wosku i wyjaśnić im działanie świeczek. Łączenie zabawy z nauką to zawsze dobry pomysł – dzięki temu czas spędzony z dziećmi będzie pożyteczny!
Teatrzyk cieni
Wcale nie potrzebujemy wielu przygotowań, żeby zorganizować dzieciom zabawy andrzejkowe. Świetną zabawą dla najmłodszych jest nawet coś tak prostego jak teatrzyk cieni! Wystarczy nam do tego ściana i jakieś źródło światła. Możemy użyć świeczki – wtedy będzie bardziej klimatycznie, albo małej lampki.
Zgaśmy główne światło w pokoju i postawmy nasze źródło światła tak, żeby oświetlało ścianę. Zabawa polega na układaniu dłoni między światłem a ścianą tak, żeby tworzyć na ścianie cienie w kształcie różnych zwierzątek. Możemy w prosty sposób zrobić z dłoni króliczka lub pieska.
Zadaniem dzieci będzie odgadywać jakie zwierzątko pokazujemy! Możemy także nauczyć je samodzielnego tworzenia takich cieni. Ciekawe cienie mogą też rzucać stworzone przez nas z wosku kształty – warto to wykorzystać! To świetna zabawa andrzejkowa zarówno do zorganizowania w domu jak i na imprezie andrzejkowej w szkole!
Wyścig butów
To kolejna bardzo prosta zabawa andrzejkowa, która jednak bardziej skierowana jest do grup dzieci. Najpierw trzeba wymyślić jakąś wróżbę. Następnie wszystkie dzieci układają swoje buty w linii jeden za drugim z jednego końca pokoju do drugiego. Robimy z nich takiego wężyka. Kiedy buty się skończą, przekładamy te z końca na początek. Czyj bucik dotknie ściany, czyli naszej “mety”, temu wróżba się spełni.
Wróżba może brzmieć np. kto wygra wyścig butów, będzie miał w tym roku wyjątkowe szczęście. Zabawa jest bardzo prosta, więc możemy też powymyślać do niej dodatkowe zasady. Jedną z opcji jest wprowadzanie do wyścigu reguł, np. buty o tym samym kolorze nie mogą stać obok siebie. Możemy też spróbować przewidzieć ile butów potrzeba, żeby utworzyć linię od ściany do ściany. Kto będzie bliżej faktycznego wyniku, temu spełni się przepowiednia.
Kim będę w przyszłości?
Dzieci uwielbiają wymyślać zawody, które będą mieć w przyszłości. Jedne chcą być strażakami, inne polecieć w kosmos. Losowanie przyszłego zawodu to świetny pomysł na zabawę andrzejkową. W ten sposób dzieci mogą poznać zawody, o których jeszcze nie słyszały. Jest to też świetna okazja, żeby wyjaśnić bystrzakom na czym dany zawód polega. W ten sposób dzieci się czegoś nauczą!
Żeby dowiedzieć się jaką pracę przyszykował dla naszych pociech los, musimy zapisać nazwy zawodów na małych karteczkach. Następnie trzeba te karteczki zgiąć tak, żeby nie było widać co jest na nich napisane i pomieszać. Kolejnym krokiem jest już losowanie, które można przeprowadzić na kilka sposobów. Możemy po prostu wybierać karteczki z miski, albo urozmaicić tę czynność i schować kawałki papieru pod kubeczkami lub w balonach, które będzie trzeba przebijać, żeby wydostać z nich naszą karteczkę z wróżbą.
Niewidzialne wróżby andrzejkowe
W tej zabawie po raz kolejny przemycimy trochę nauki dla naszych bystrzaków. Ciekawym sposobem na wróżby andrzejkowe jest zapisanie ich na białych karteczkach niewidzialnym atramentem – czyli sokiem z cytryny! Po wyschnięciu kartek będzie można odczytać zapisane na nich słowa trzymając kartki nad płomieniem świecy albo przy zapalonej lampce.
Takie pozornie puste kartki można poukrywać w domu lub sali. Każde dziecko będzie miało za zadanie znaleźć jedną taką kartkę i przynieść do “stanowiska odczarowywania wróżb”, gdzie będzie stała świeczka lub lampka. Na koniec możemy wyjaśnić uczestnikom zabawy czym jest ten niewidzialny atrament i dlaczego tak działa.
Podsumowanie
Zabawy andrzejkowe to świetny sposób na integrację i dla młodszych i dla starszych dzieci. To też okazja dla dorosłych żeby spędzić ze swoimi dziećmi więcej czasu i bawiąc się z nimi czegoś ich nauczyć. Przygotowanie takich atrakcji nie musi być trudne, a gwarantuje mnóstwo dobrej zabawy. A jeśli podoba wam się pomysł łączenia zabawy z nauką i będziecie kiedyś w Warszawie, koniecznie odwiedźcie Smart Kids Planet! To miejsce stworzone z myślą o mądrej zabawie, w którym każde dziecko znajdzie coś dla siebie.
Sprawdź też inne wpisy na naszym blogu!